DDM ASTRA Zlín dětem: Trénink pozornosti – Březen měsíc k

DDM ASTRA Zlín dětem: Trénink pozornosti – Březen měsíc knihy
Jsme v polovině března, a jak určitě všichni víte, březen za kamna vlezem a dobrou knihu nezapomeneme. Březen je věnovaný všem čtenářům a už je jedno, jestli jste malí prckové nebo už zrající ročníky.
Každoročně v březnu knihovny i další organizace podporují a propagují četbu, která je důležitá pro ty nejmenší ke správnému vývoji, ale také i pro dospívající a starší aby si stále rozšiřovali obzory a trénovali nejenom mozek, ale také nezapomínali na představivost a zvídavost.

ZAJÍMAVOSTI:

• Historie měsíce knihy se začala psát už v roce 1955.
  • Od roku 2009 probíhá kromě měsíce knihy i Březen měsíc čtenářů a posledních pár let i Březen měsíc internetu, jelikož spousta knih je dostupná také v elektronické podobě.
  • Tyto krásné akce zaštiťuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.
  • Knihovníci z knihoven napříč republikou si připravují speciální programy a akce aby ukázali mladým čtenářům, jak zajímavé a kouzelné mohou být světy v knize a co vše díky nim mohou poznat.
  • Vyhlašují se Čtenáři roku, nejoblíbenější knihy, spisovatelé, aj.
  • V roce 2006 vzniklo, Celé Česko čte dětem. Heslem projektu se stala věta: „Čteme dětem 20 min denně. Každý den.“
  • Posláním tohoto projektu je budování pevných vazeb v rodině.
Akce během měsíce knihy: Čtení pomáhá, Rosteme s knihou, Noc s Andersenem (tato tradice trvá již 18 let!) a mnoho dalšího.

PROČ DĚTEM ČÍST A NE JE JENOM NECHAT ČÍST:
  • Vytváříte pevné pouto mezi Vámi. Čím dřív začnete dítěti číst tím líp, vznikne Vám krásný rituál na trávení společného času.
  • Rozvíjíme komunikační dovednosti. Dítě se učí posloucháním, učí se tvořit věty a díky příběhům si rozšiřuje slovní zásobu, ale také trénuje paměť a soustředění.
  • Vytvoříte prostor pro dětskou fantazii a představivost. Díky četbě se naučí rozlišovat realitu a fantazii.
  • Pomůžete mu tvořit vlastní hodnotový žebříček – díky příběhům se učí rozeznávat hodnoty dobra a zla.
  • Bude se nenásilnou formou učit spisovnému jazyku, správné výslovnosti a artikulaci.
"My neříkáme "Jdi a čti si!", ale "Pojď, budu ti  číst"(celeceskoctedetem.cz)
Ještě než vezmete do ruky svět fantazie, potrénujte si s námi pozornost na krátkém videu a pak se nechejte už unášet na vlnách Vaší fantazie.
Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak se Vám trénink dařil, ale také jaká je Vaše oblíbená kniha, autor.

#braintraining​#activityforfamily#forkids