Novinky

04.04.2021 HLEDÁME NOVÉHO KOLEGU DO TÝMU NA HPP

Podrobnosti najdete v sekci Pracovní nabídky / Interní pracovníci !

17.03.2021 Letní tábory

On line přihlašování na letní tábory najdete v sekci Tábory. V případě zhoršení epidemické situace a omezení činnosti organizace v době letních prázdnin bude platba za LT vracena zpět na ůčet ze kterého byla uhrazena.

05.03.2021 OMEZENÍ ČINNOSTI A INFORMACE O VRATKÁCH ŠKOLNÉHO

v souvislosti s epidemickou situací je i nadále zakázána osobní přítomnost účastníků na zájmovém vzdělávání. Více v reportážích.

03.06.2020 Dokončili jsme další projekt - přijďte se podívat!!!

BIOTOPOVÁ ZAHRADA S VENKOVNÍ UČEBNOU Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Výzva 16/2017 odstavce c) Úpravy venkovních areálů a pozemků základních škol a organizací působících v oblasti EVVO pro podporu výuky ve venkovním prostředí.

Velikonoční pomlázka

04.04.2021
VELIKONOČNÍ POMLÁZKA

Pro někoho velikonoční pomlázka, pro jiného tatar. Pro jednoho sezónní radost z rukodělné činnosti, pro druhého trápení a bolavé prsty. Najdou se ale i takoví mládenci, kteří koledovačku vůbec neřeší. O tom, že v některých krajích je šlehání mladých děvčat tradicí ale dnes řeč nebude. Zaměříme se totiž na výrobu tataru spleteného z vrbového proutí.

Tentokrát se vydáme do domácího prostřední, navštívíme mého dědečka. Ten nás i přes současnou situaci rád uvítal. Ještě před dvaceti lety k nám do organizace jezdil na velikonoční dílny, aby zájemcům z řad veřejnosti pletení nejen ukázal, ale i vysvětlil. Postupně jsem si pletení z vrbového proutí osvojila i já, ale není nad rady "starého praktika". Co je k pletení základního tvaru pomlázky potřeba? Postačí zahradnické nůžky, devět mladých vrbových proutků a stužka. Můžeme se dát do díla. Po vytvoření rukojeti, kdy jedním proutkem šikovně omotáme svazek osmi zbylých prutů, začíná pletací část. Svazek je nutné rozdělit na dvě části po čtyřech. Pravý horní proutek provlečeme mezi dva a dva proutky na protější straně, následně jej spodem vrátíme doprava, tentokrát ale dolů. Teď levý horní proutek... a pořád dokola. Jakmile máme hotovo, můžeme zdobit stužkou.


Nenechte se zastrašit. Vysvětluje se těžce, ale nakonec není důvod, proč si ještě dnes nevyrobit vlastní tatar. Nezbývá, než poděkovat.

Iva Vladíková